Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika Krzeczów

Kościół świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika Krzeczów

Widok z lotu ptaka na drewniany kościół z wysoką kwadratową wieżą z gankiem przy wejściu. Z baniastym hełmem i sygnaturką. Dalej nawa również z gankiem, z wysokim dachem pokrytym gontem. Nawa i reszta kościoła częściowo zasłonięta przez wysokie drzewa. Wokół alejka i ogrodzenie. Na około drzewa i w oddali zalesione wzgórze. Na niebie kilka małych chmur.

Krzeczów 120, 32-433 Lubień Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

tel. +48 182682117
Drewniany kościół z przełomu XVI i XVII wieku. Pierwotnie został zbudowany w Łętowni, lecz w roku 1760 przeniesiono go do oddalonego o cztery kilometry Krzeczowa.

Fundatorami kościoła była rodzina Melsztyńskich. Drewniana świątynia została wzniesiona w stylu późnogotyckim w miejscowości Łętownia. Po wybudowaniu tu drugiego kościoła, pozostawała nieużytkowana. Wtedy to, według lokalnego podania, budynek dla Krzeczowa zakupiły dwie miejscowe szwaczki: Jadwiga i Małgorzata. Podobno przenosiny zajęły półtora dnia, a to dzięki ogromnemu zaangażowaniu chłopów z całej okolicy. W nagrodę biskup krakowski Kajetan Sołtyk udzielił wszystkim odpust zupełny. Ponowny montaż świątyni w Krzeczowie trwał do 1765 roku.

Kościół posiada typową konstrukcję zrębową, zewnętrzne ściany są pokryte drewnianymi listwami, a dach gontem. W środku kościoła warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczną polichromię, a w ołtarzu głównym z XVII wieku na XVI-wieczny obraz Matki Boskiej zwanej Krzeczowską. Dodatkowym wyposażeniem świątyni są dwa skrzydła gotyckiego tryptyku z XVI wieku, barokowa ambona i kamienna chrzcielnica z XVIII wieku.   

Przy kościele znajdują się dwie współczesne kapliczki. W jednej z nich, autorstwa Józefa Wrony z Tokarni, znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego, w drugiej, wykonanej przez Jana Ziębę z Krzczonowa - postać górala.

W latach 1958-1959 kościół został przebudowany, przebudowano wówczas ścianę ołtarzową i rozszerzono prezbiterium. W roku 1958 zakupiono dla kościoła nowe organy. W 1969 r. kościół wpisany został do rejestru zabytków. 

Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści