Wsie tematyczne w Małopolsce – miejsca z charakterem

Pożółkłe kłosy zbóż i czerwone maki
Zaginiona Wioska, Wioska pod Skałą, Wioska pod Kobiecą Ręką, Wioska u Źródła, Kraina pod Zielonym Wielorybem i Wioska Pozytywnie Zakręcona – czy wiecie gdzie na mapie Małopolski szukać tych miejsc? Z chęcią podpowiemy, są to bowiem miejsca szczególne, które z pewnością warto odwiedzić.

Niewielkie miejscowości w Małopolsce, które posiadają atrakcje turystyczne, walory krajobrazowe i bogatą tradycję, podjęły się wdrożenia na swoim terenie idei wioski tematycznej, co pozwala im wyróżnić się spośród innych interesujących miejsc. Tematy wiosek wybrali sami mieszkańcy w oparciu o naturalne zasoby swoich wsi. Dzięki temu wioska się rozwija, społeczność integruje, a turyści mogą czerpać z ciekawego dziedzictwa i przyjemnie spędzać czas. Pomysł przyjął się z sukcesem w Dulowej, Bolęcinie, Gwoźdźcu, Zagórzu, Kostrzy-Sadku oraz Rudzie Kameralnej. Co oferują wspomniane miejscowości?

Dulowa – Zaginiona Wioska

Niegdyś w okolicach Puszczy Dulowskiej niedaleko Trzebini istniała wieś, o której słuch zaginął. Wraz ze wsią zniknęły zwyczaje i dawne zawody. W Dulowej postanowiono je odtworzyć i zaprosić turystów do poznawania dawnego dziedzictwa wsi. Warsztaty z zielarką, tworzenie z drewna, tłoczenie soków i zwiedzanie Kamiennego Szlaku Zaginionych Zawodów, a także regionalna kuchnia czekają na wszystkich, którzy zechcą odwiedzić i poznać Dulową. Warto odwiedzić również pobliskie relaksowisko Red Raj w Młoszowej z licznymi atrakcjami dla dzieci, takimi jak park linowy i zwierzęta. Koordynator wioski: Halina Duda, tel.: 501 212 847.

Bolęcin – Wioska pod Skałą

Nieopodal Krzeszowic, na trasie z Krakowa do Katowic, leży Bolęcin, którego główną atrakcją jest triasowa skała. W czasach prasłowiańskich odbywały się przy niej magiczne rytuały. Krążą również legendy, że pod skałą wydrążono korytarze prowadzące do okolicznych zamków. Jedno jest pewne – w tym miejscu sama natura i człowiek tworzą rzeczy niezwykłe. W Bolęcinie można wziąć udział w warsztatach tańca i śpiewu z zespołem regionalnym, zwiedzić okolicę z lokalnym przewodnikiem i pospacerować ścieżką przyrodniczą. Nie zapomnijcie skosztować słynnych zapiekanek z Zajazdu Nawsie! Koordynator wioski: Agnieszka Mendela, tel.: 662 499 319

Zagórze – Wioska u Źródła

W powiecie chrzanowskim, u stóp wzniesienia Bukowica, znajduje się miejscowość Zagórze. Legenda głosi, że przybył tu z wojskami król Jan III Sobieski kierujący się pod Wiedeń, a woda z tutejszego źródła dała mu siłę do zwycięstwa w bitwie. To nie jedyna legenda o tym miejscu. Inna mówi o złotej kaczce mieszkającej na Bukowicy, która dziś objęta jest ochroną rezerwatową. Odwiedzając Zagórze warto wyruszyć w poszukiwaniu źródła podążając za wskazówkami questu, można wybrać się również na ryby. Koordynator wioski: Leszek Kozioł, tel.: 600 643 047

Mapa wiosek tematycznych w Małopolsce

Gwoździec – Wioska Pod Kobiecą Ręką

Miejscowości Gwoździec na Pogórzu Wiśnickim patronuje św. Katarzyna, a stery rozwoju wsi przejęły pracowite kobiety, z którymi można pośpiewać, pohaftować, pozwiedzać, a nawet ugotować „zupę z gwoździa”. Jeżeli jesteście ciekawi, co przygotowały gospodynie z Gwoźdźca, wyruszajcie na wycieczkę! Koordynator wioski: Ewelina Siepiela, tel.: 795 683 050.

Kostrza-Sadek – Kraina pod Zielonym Wielorybem

Chodzą słuchy, że niedaleko Limanowej utknął kiedyś wieloryb płynący z morza w stronę gór. Można go dziś zobaczyć w kształcie góry Kostrza. Niezwykły teren, z piękną przyrodą i tradycjami, kusi do odwiedzin. Zobaczycie tu piękny bukowy las, poszukacie średniowiecznego grodziska, zrobicie ozdoby ze słomy, czerpany papier i mydełka glicerynowe, a także spróbujecie „zielonej zupy mocy”. Koordynatorzy wioski: Zofia Bartosz, tel.: 503 817 175, Teresa Bartosz 505 504 747 i Urszula Bilska 501 476 877.

Ruda Kameralna – Wioska pozytywnie zakręcona

Na Pogórzu Wiśnickim, nieopodal zapory na Dunajcu tworzącej Jezioro Czchowskie, znajduje się wieś o bardzo ciekawej nazwie – Ruda Kameralna. Odpoczniecie tam w ciszy blisko natury lub spędzicie czas aktywnie na warsztatach pieczenia placków na ogniu i robienia masła, a także jeżdżąc konno lub próbując jazdy samochodami off-road. Kontakt: Dom Agroturystyczny "Pod Lupą", tel.: 607 358 354

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets