Kraków na śniadanie. Na planie Dzień Dobry Wakacje

Prowadzący program Dzień Dobry Wakacje w plenerowym studio na Bulwarze Wiślanym w Krakowie
Gdzie warto zjeść w Krakowie? Jakie tajemnice kryje Twierdza Kraków? Których zabytków zazdrości nam cały świat? Jakich wydarzeń nie można przegapić? Czym jest szlak kobiet Krakowa i herstoria? Tego mogliśmy się dowiedzieć - od czerwca do sierpnia - w porannym paśmie śniadaniowym Dzień Dobry TVN oraz Dzień Dobry Wakacje. W ten sposób mogliśmy również zobaczyć stolicę Małopolski w wielu, nieraz bardzo zaskakujących odsłonach.

Gastronomia po krakowsku

Kraków to miasto o 1000-letniej tradycji, także tej kulinarnej. W 2019 roku zyskał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Krakowscy restauratorzy, choć chwalą się tradycyjnymi wielowiekowymi przepisami, nie boją się również kulinarnych eksperymentów. Dzięki temu, a także najwyższej jakości produktom pochodzącymi od lokalnych dostawców, smaki stolicy Małopolski są tak wyborne i różnorodne. Do wyjątkowego klimatu miejscowej kuchni dodać należy również miłą atmosferę i gościnność. Krakowskie kulinarne genius loci odnajdziemy zarówno w kamieniczkach przy Rynku Głównym, nad Wisłą, w zaułkach Kazimierza – w tych miejscach potrawy smakują wyjątkowo.

W turystycznych peregrynacjach po Krakowie nie można również pominąć Starego Kleparza, najdłużej nieprzerwanie działającego targowiska w stolicy Małopolski. Od 600 lat handluje się tutaj najlepszymi produktami. Tu kupują krakowianie od wielu pokoleń, ale odkrywają go też turyści.

Kraków, poza targiem na Starym Kleparzu, obwarzankami i słynnymi zapiekankami ze szczypiorkiem, to również mekka świetnych restauracji. To w stolicy Małopolski znajduje się jedyny w Polsce lokal, który szczyci się dwiema gwiazdkami Michelin. To ogromny sukces, na który pracuje się latami.

Gdzie zatem warto zjeść w Krakowie? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje.

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/podroze/gdzie-warto-zjesc-w-krakowie-jedyna-w-polsce-restauracja-z-dwoma-gwiazdkami-michelin-st7279915

Sprawdźcie również przepisy mistrza Grzegorza Zawieruchy, który w kuchni Dzień Dobry Wakacje ukazał nowe kulinarne oblicze Krakowa.

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/przepisy-kulinarne/krakowska-kuchnia-grzegorza-zawieruchy-przepisy-st7278723

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/przepisy-kulinarne/salatka-i-nalesniki-przepisy-na-lekkie-i-pyszne-obiady-grzegorza-zawieruchy-st7210578?fbclid=IwAR2s5ux4h2XZsLoTNBvuGdzzw5BrOCnXC3PwsLACWXfRqa0hq0jZaSEQB1w

Tajemnice Twierdzy Kraków

Jedną z najciekawszych, największych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych stolicy Małopolski jest Twierdza Kraków. W jej skład wchodzi ponad sto obiektów zlokalizowanych w różnych częściach miasta i poza jego granicami administracyjnymi. Wiele z nich zaadaptowano do celów cywilnych, a jednym z pierwszych przykładów "przejścia do cywila" jest... Wawel (niegdyś stacjonował tam austriacki garnizon).

Twierdza Kraków powstała w XIX w. na rozkaz cesarza Franciszka Józefa, kiedy Polska była pod zaborami, a Wolne Miasto Kraków wcielono do imperium Habsburgów. Pierwotny projekt zakładał wykorzystanie istniejących już fortyfikacji Krakowa oraz Podgórza, z czasem jednak warownię zaczęto mocno rozbudowywać. W ten sposób  Twierdza Kraków wzbogaciła się o liczne forty, bastiony, ostrogi bramne, szańce, ale także zaplecze, w skład którego wchodziły koszary, magazyny, obiekty inżynieryjne czy lotnisko.

Przykładem obiektów, które warto odkryć na nowo są m.in. Bastion III „Kleparz”, Fort 52 „Borek” i Fort 2 „Kościuszko”. Jakie jeszcze tajemnice kryje Twierdza Kraków? Zobacz relację w Dzień Dobry Wakacje:

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/podroze/tajemnice-twierdzy-krakow-ponad-sto-obiektow-ktore-zachwycaja-turystow-st7280840

Zabytki Krakowa, których zazdrości nam cały świat

W tym roku przypada 45-lecie wpisania historycznego serca Krakowa - wraz z Kazimierzem - na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stało się to w 1978 r. Kraków na prestiżową listę trafił jako pierwsze miejsce w Polsce, a co więcej ubiegł egipskie piramidy i chiński mur.

Wawel, Sukiennice, kościół Mariacki, Brama Floriańska i Kopiec Kościuszki... To m.in. te zabytki oraz niezwykła architektura i historia sprawiają, że stolica regionu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast przez turystów. Perełką wśród jego atrakcji jest oczywiście odnowione Muzeum Czartoryskich, gdzie odnajdziemy wspaniałą Damę z gronostajem Leonardo da Vinci.

Czego jeszcze zazdrości nam świat? Zobacz relację w Dzień Dobry Wakacje:

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/podroze/zabytki-krakowa-ktorych-zazdrosci-nam-caly-swiat-co-warto-zobaczyc-st7280039

Kulturalne lato w Krakowie

Nie od dziś wiadomo, że Kraków to miasto poetów, a wyjątkowe miejsce w sercu jego mieszkańców zajmuje Wisława Szymborska. Rok 2023, w którym - 2 lipca - noblistka obchodziłaby setną rocznicę urodzin, jest jej poświęcony. Wśród miejsc wartych odwiedzenia znajduje się nowo otwarty przy ul. Karmelickiej Park Wisławy Szymborskiej. Powstał tu gigantyczny mural, stworzony przez znakomitych artystów streetartowych, który uwiecznia jeden najpopularniejszych w tej chwili wierszy Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”; wykorzystała go w swoim utworze wokalistka Sanah.

Setna rocznica urodzin poetki to niejedyna okazja do świętowania. Warto pamiętać, że 2023 rok, to także gratka dla wielbicieli malarstwa, a to za sprawą jubileuszu Włodzimierza Tetmajera. Prace tego wybitnego artysty można zobaczyć na niezwykłej i bardzo obszernej wystawie w Pałacu Krzysztofory. Z kolei miłośników fotografii czeka w tym roku w Krakowie wyjątkowa uczta za sprawą prezentowanej w Muzeum Fotografii w Krakowie MUFO wystawy, gromadzącej prace najlepszych światowych fotografów. W stolicy Małopolski trwa oczywiście gorące festiwalowe lato.

Gdzie warto się wybrać? Jakie festiwale są organizowane? O tym w Dzień Dobry Wakacje:

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/podroze/polska/krakow-i-kulturalne-lato-co-oferuje-miasto-gdzie-warto-sie-wybrac-lista-atrakcji-st7212502

Kraków w czołówce najbardziej zielonych miast świata

Wakacje to czas relaksu na łonie natury. A co jeśli musimy spędzić lato w upalnym, rozgrzanym mieście? W Krakowie miejscy letnicy nie mają na co narzekać. Kraków zajmuje 5. na świecie i 3. w Europie miejsce w rankingu najbardziej zielonych miast. Planty, Błonia, Las Wolski – to dopiero początek listy terenów zielonych w stolicy Małopolski. Oto nasze propozycje na zielony wypoczynek:

⇒ Las Wolski – został zakupiony przez miasto w 1917 r. Jego powierzchnia wynosi ponad 400 hektarów, czyli zajmuje taki obszar jak 100 Rynków Głównych. W jego sercu znajduje się ogród zoologiczny, który jako jedyny w Polsce ma np. antylopy końskie, ale także dysponuje przepiękną kolekcją roślin. Zarówno turyści jak i mieszkańcy, przychodzą tu, aby obserwować egzotyczne zwierzęta, ale też wypocząć.

⇒ Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – został założony jeszcze w czasach, kiedy na tronie zasiadał Stanisław August Poniatowski. Trwa więc od 1783 roku. Zgromadzone są tutaj kolekcje roślin z całego świata, jedne z największych i najstarszych w Polsce. Znajduje się tu ponad 8 tysięcy gatunków roślin.

⇒ Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema – jest zupełnie inny, niż pozostałe krakowskie ogrody. Tutaj każdy może poeksperymentować i połączyć rekreację z nauką.

Jak latem odprężyć się w mieście? Zobacz relację w Dzień Dobry Wakacje:

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/podroze/polska/krakow-w-czolowce-najbardziej-zielonych-miast-swiata-gdzie-warto-wybrac-sie-na-spacer-st7211436

Kraków na sportowo

Kraków oferuje nie tylko atrakcje kulturalne, ale też sportowe. W mieście jest bardzo wiele terenów zielonych, gdzie można aktywnie spędzić czas. Zalicza się do nich m.in. Park Lotników Polskich, czyli „polskie Malediwy”. W dawnej stolicy Polski, pod okiem mistrzów świata i olimpijczyków, można rozpocząć trening biegowy lub z nordic walking.

Kraków oferuje również fantastyczne trasy, wytyczone zarówno wśród zieleni, jak i zabytkowej architektury w samym sercu miasta. Organizowanych jest tu wiele popularnych imprez sportowych tj.:

⇒ Cracovia Maraton – to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce;

⇒ Cracovia Półmaraton Królewski – stwarza szansę na zmierzenie się z długą trasą, prowadzącą wśród zabytków i malowniczych uliczek Krakowa;

⇒ Bieg Trzech Kopców – uczestnicy mają do pokonania 13-kilometrową trasę, którą wytyczają trzy krakowskie kopce: Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.

Jakie treningi są organizowane w Krakowie? Co oferuje stolica Małopolski? Którymi trasami warto biegać? O tym w Dzień Dobry Wakacje:

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/sport-i-fitness/krakow-idealnym-miastem-dla-aktywnych-co-warto-trenowac-st7212376

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/podroze/polska/krakowskie-malediwy-gdzie-sa-z-czego-slyna-st7211859

Szlak kobiet Krakowa

Kraków to także idealne miejsce na spacery. Wędrować można tu na wiele sposobów. Jedną z ciekawszych tras turystycznych jest "Szlak Kobiet Krakowa – krakowianki". Wycieczka ta przywraca pamięci wybitne, wyjątkowe i zarazem odważne kobiety. Poświęcona im trasa turystyczna pozwala wpisać w tkankę miejską miejsca związane z ruchem emancypacyjnym i podkreślić ważną rolę kobiet w rozwoju Krakowa, i to na bardzo wielu płaszczyznach. Na szlaku odnajdziemy niezwykłe losy blisko stu wybitnych pań, oczywiście związanych ze stolicą Małopolski.

W tej niezwykłej wyprawie pomocny będzie podręczny spacerownik, który można dostać w punktach informacyjnych miasta, albo otworzyć aplikację i skorzystać z niego na urządzeniach mobilnych .

Jak odnaleźć niezwykły szlak? Jakie punkty znajdują się na jego trasie? Czym jest herstoria? Polecamy uwadze relację w Dzień Dobry TVN:

⇒ https://dziendobry.tvn.pl/podroze/odkryj-miasto-na-nowo-i-wedruj-szlakiem-kobiet-krakowa-7160254

 

Projekt „Małopolska – cel podróży” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 3.3. „Umiędzynarodowienie małopolskiej gospodarki”, Poddziałanie 3.3.1. „Promocja gospodarcza Małopolski” typ E. promocja oferty gospodarczej regionu – przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii COVID-19 w ramach 3. Osi Priorytetowej Przedsiębiorcza Małopolska Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets