Kraków - centrum pielgrzymkowe i religijne

Widok na sanktuarium w Łagiewnikach, błękitne niebo
Kraków nazywany jest„Drugim Rzymem” – ze względu na dużą liczbę kościołów, sanktuariów orazgrobów świętych i błogosławionych. Jest znaczącym ośrodkiem turystykireligijnej, zarówno w skali krajowej, jak międzynarodowej.
Najwięcej pielgrzymów, bo ponad 2 miliony rocznie, przyciąga Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.  W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, z całego świata przybywają wierni na Święto Bożego Miłosierdzia, aby pomodlić się przed obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiach św. siostry Faustyny Kowalskiej. Istotny jest również kult św. Stanisława, biskupa i męczennika, który spoczywa w katedrze na Wawelu. Wielkie uroczystości ku jego czci odbywają się w niedzielę w oktawie 8 maja, kiedy rusza procesja z relikwiami z Wawelu na Skałkę.
 
W Krakowie spoczywa też wielu innych świętych. Relikwie św. Królowej Jadwigi znajdują się w katedrze wawelskiej; św. Szymona z Lipnicy w kościele oo. Bernardynów, św. Jacka Odrowąża w bazylice oo. Dominikanów, św. Jana Kantego w kolegiacie św.Anny, św. brata Alberta Chmielowskiego w Sanktuarium Ecce Homo, św.Stanisława Kazimierczyka w kościele Bożego Ciała. Także w innych kościołach znajdują się groby błogosławionych i zmarłych w opinii świętości.
 
Poza kultem relikwii, od wieków rozwijał się w Krakowie kult maryjny związany ze słynącymi łaskami wizerunkami m.in. w kościele oo. Karmelitów na Piasku. Miejscem kultu jest też krakowska Mogiła, gdzie w cysterskim kościele znajduje się Sanktuarium Jezusa Ukrzyżowanego. Kult cudownego krucyfiksu rozwija się tu od średniowiecza. Szczególnie wielu pielgrzymów przybywa do Mogiły w oktawie święta Podwyższenia Krzyża Świętego (14.09). Innym ważnym miejscem jest Sanktuarium Ecce Homo, z cudownym wizerunkiem Chrystusa Ubiczowanego. Z bł. papieżem Janem Pawłem II, który spędził w Krakowie znaczną część swojego życia, związanych jest wiele obiektów sakralnych i świeckich. Obecnie niedaleko Sanktuarium w Łagiewnikach powstało Centrum „Nie lękajcie się” oraz Sanktuarium Jana Pawła II. Kraków jest nie tylko centrum pielgrzymkowym dla katolików, ale także dla wyznawców judaizmu. Na Kazimierzu, w dawnej dzielnicy żydowskiej, wielu pielgrzymów tego wyznania nawiedza grób rabina Mojżesza Isserlesa znajdujący się na cmentarzu zlokalizowanym przy synagodze Remuh, która jest nadal czynnym miejscem modlitewnym.
 

Zobacz więcej